VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖ
2021 m. spalio 17 d.
 
bck
2021 spalis
fow
P
A
T
K
P
Š
S
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
Renginys
Posėdis
Sportas
Komitetas
Taryba
Kinas
s

Istorija

 
R.Žepkaitė
 Jeigu norite daugiau sužinoti apie Varėną, skaitykite habilituotos humanitarinių mokslų daktarės, profesorės a.a. Reginos Žepkaitės knygą „Varėna istorijos kelyje". Ją galima rasti Varėnos viešojoje bibliotekoje ir knygynuose.
 


Kiekvienas žmogus gali daug gražaus ir gero papasakoti apie savo gimtinę. Kiekvienas žemės kampelis savitas ir nepakartojamas. Tačiau yra Lietuvoje kraštas, kuris iš kitų skiriasi daugybe ypatybių. Jam daugelį kartų tinka žodis „p a t s".

Tai - Varėnos kraštas. Jis p a t s piečiausias Lietuvos Respublikoje.

Štai kodėl į Varėnos kraštą dar prieš 12 tūkstančių metų atklysdavo senojo akmens amžiaus (paleolito) medžiotojai. Tai buvo p a t y s pirmieji žmonės, lankęsi Lietuvoje. Jie paliko daugybę savo buvimo pėdsakų - stovyklaviečių, kurių gausiausia vėlgi Varėnos krašte. Akmuo Senojoje Varėnoje

Varėnos rajonas Lietuvoje p a t s didžiausias ir pats miškingiausias. P a t i didžiausia iš visų mūsiškė Dainavos giria, kitaip dar Druskininkų - Varėnos miškais vadinama. Varėnos miškai p a t y s grybingiausi ir rudenį sulaukia svečių net iš Žemaitijos ar Pajūrio.

P a č i o s karščiausios vasaros ir p a č i o s šalčiausios žiemos irgi Varėnoje. Tiesa, meteorologai nelabai su tuo linkę sutikti, bet tai pripažįsta beveik visi nemeteorologai. Dar reikėtų pasakyti, kad Varėnos kraštas rečiausiai apgyvendintas.

Varėna - miškų, smėlingų lygumų ir žemyninių kopų kraštas. Per jį teka kelios didelės ir gražios upės: Nemunas, Merkys, Šalčia. Pati gražiausia - Ūla ir daugybė mažų krištolinių upelių, tokių kaip Skroblus ar Uosupis. Pavargai bevaikščiodamas - įbrisk į skaidrų ir šaltą upelį. Pabraidžiosi minutę, kitą ir nuovargio - kaip nebūta.

Varėnos kraštas visą laiką buvo svarbus Lietuvos istorijoje. Gal ir Vorutos pilis kažin kada prie Merkio stovėjusi? Juk tiksli jos vieta nenustatyta, o tarp pretendentų yra ir Liškiava, ir Perloja, ir Varėna. Visos jos labai senos gyvenvietės. „Kryžiuočių kelių aprašymai" XIV amžiaus pabaigoje dar mini Merkinę, Valkininkus, Kaniavą, Dubičius, Žilinus.

Baigėsi didžiųjų karų su kryžiuočiais šimtmečiai. Gyvenimas pasidarė pastovesnis. Mūsų krašto upės tapo prekybos arterijomis. Intakais, o paskui ir pačiu Nemunu, pajūrį ir užsienį pasiekdavo brangios prekės: vaškas, medus, kailiai, sieliai.

Mažesnioji krašto dalis pergyveno 20 metų Lietuvos nepriklausomybės džiaugsmų ir rūpesčių laikotarpį, didesnioji tiek pat laiko buvo okupuota Lenkijos ponų.

Po visą Lietuvą išbarstyti partizanų kapai. Bene daugiausia jų Varėnos krašte. Šiandien kaip tolimos legendos skamba partizanų vadų pavardės: J.Vitkus - Kazimieraitis, L.Baliukevičius - Dzūkas, A.Baublys - Merkys ir legendų legenda - A.Ramanauskas - Vanagas. Juos ir šimtus jų pavaldinių saugojo ir globojo Varėnos miškai.

1946 metais buvo įkurta Varėnos apskritis, o 1950 metais - rajonas. Jo ribos plėtėsi naikinant ir prijungiant aplinkinius rajonus, kol pasidarė didžiausias Lietuvoje. Rajonas suskirstytas į 8 seniūnijas. Yra Dzūkijos nacionalinis parkas ir Čepkelių valstybinis rezervatas. Į Varėną galima atvykti traukiniu arba automobiliu, nes per rajoną nutiesti keli plentai, o ir kiti keliai neblogi.

Teksto autorius a.a. V.Abromaitis


varena.lt paskelbtą informaciją galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik nurodžius varena.lt interneto svetainę kaip šaltinį.
senrude
s
Grįžti į pradinį puslapįEl. paštas
 
s

Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Vytauto g. 12, 65184 Varėna, tel. (8 310) 31 500, faks. (8 310) 51 200, el.p. info@varena.lt.
 Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188773873

s

Sprendimas: Fresh Media
Naudojama EasyWeb 3.0 sistema