Nekilnojamojo kultūros paveldo stebėsenos duomenys
„Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado programa"
Lietuva, 2003 m. ratifikavusi UNESCO nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją, kaip ir kitos šį dokumentą priėmusios valstybės, įsipareigojo sukurti Nematerialaus kultūros paveldo inventorių, registrą ar kito pobūdžio informacinę sistemą. Dar iki minėtos konvencijos įsigaliojimo, buvo pradėti kurti savo šalies nematerialaus paveldo gyvosios raiškos inventorinimo sistemos pagrindai. Išeities tašku buvo paskirtas etninės, tradicinės kultūros vertybių registravimas ir šiame etape jis buvo įvardintas Tradicinės kultūros vertybių sąvadu (toliau - Sąvadas). Šis pavadinimas dabar pakeistas į „Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą". Tai ilgalaikė valstybinė nematerialaus kultūros paveldo apsaugos programa, prie kurios jungiasi savivaldybės, svarbiausios etninės kultūros srities kultūros, mokslo, studijų institucijos, nevyriausybinės organizacijos ir t. t. Programai vadovauja Kultūros ministerija, veiklą vykdo ir metodiškai vadovauja Lietuvos liaudies kultūros centras.
Nuo 2001 m., Varėnos rajono savivaldybė, pradėjo vykdyti valstybinę programą „Tradicinės kultūros vertybių registras". Per šį laikotarpį surinkta 60 lokalinių bylų aprašų:
12 gyvųjų tradicinės kultūros židinių,
27 tradicinės kultūros atlikėjai, meistrai, pateikėjai (asmenys),
10 tradicinės kultūros pateikėjų, atlikėjų (grupės, kolektyvai, bendruomenės),
3 tradicinės kultūros sritys, rūšys, žanrai, įgūdžiai, gebėjimai,
8 tradicinės kultūros įvykiai (šventės, renginiai, apeigos).
2008 m. gegužės 28 d. Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. DV-280 buvo atnaujinta rajono ekspertų komisija gyvuojančioms tradicinės kultūros vertybėms nustatyti ir išaiškinti. Ekspertų komisija „Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadui" atrinko atlikėjus, meistrus, pateikėjus, objektus ir t. t.
„Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadui" buvo naujai atrinktas penketukas:
1. Pateikėja Ona Naujalytė - Naujūnienė (g.1912 m.) Mitraukos kaimas, Varėnos seniūnijoje.
2. Žiūrų kaimo folkloro ansamblis, Žiūrų kaimas, Marcinkonių seniūnijoje.
3. Varėnos kultūros centro dailės studija „Kadagys", vadovas Algirdas Juškevičius, Varėnoje.
4. Vėlinių laužai Margionių kaimo kapinėse prie drėvėtos pušies, Marcinkonių seniūnijoje.
5. Juodoji keramika Merkinės seniūnijoje.
„Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado" komisija iš šio penketuko atrinko tris objektus - Žiūrų folkloro ansamblį, Margionių Vėlinių tradicijas, pateikėją Oną Naujūnienę. Šiems objektams yra ruošiamos bylos ir jos pretenduoja tapti nacionalinio lygmens vertybėmis. Paruošta Žiūrų folkloro ansamblio byla ir baigiama ruošti Margionių Vėlinių tradicijų byla ir rengiama ruošti pateikėjos Onos Naujalytės - Naujūnienės byla.