VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖ
2019 m. lapkričio 14 d.
 
bck
2019 lapkritis
fow
P
A
T
K
P
Š
S
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Renginys
Posėdis
Sportas
Komitetas
Taryba
Kinas
s
Netrukus pradės veikti nauja Varėnos rajono savivaldybės interneto svetainė! Išbandykite!

Lietuvos tautinis paveldas

Lietuvos tautinis paveldas

 

                      Spartūs mokslo ir technologijų plėtros procesai, pasaulinė globalizacija kelia iššūkius valstybei ir tautai. Tai verčia ieškoti būdų, kaip išlaikyti lietuvių tautinį savitumą. Šiandienos modernėjančiame pasaulyje tautinis paveldas suteikia tautai originalumo ir išskirtinumo.

 

Lietuva nuo seno garsėja keramikos, tekstilės, kalvystės, juvelyrikos dirbiniais. Į UNESCO (Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija) žmonijos nematerialaus paveldo šedevrų sąrašą įrašyta Lietuvos kryždirbystė ir kryžių simbolika, dainų šventės, sutartinės. 

 

2007 m. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Tautinio paveldo produktų įstatymą, kuris užtikrina tautinio paveldo produktų valstybinę apsaugą, įgalina išsaugoti ir skleisti sukauptą tradicinių amatų patirtį, suteikus jai šiuolaikinio reikšmingumo, teikti valstybės pagalbą ir sudaryti tradiciniams amatininkams palankias sąlygas kurti tautinio paveldo produktus, juos realizuoti ir populiarinti. 

 

Tautinio paveldo produktai - nemasinės gamybos sertifikuoti amatininkų dirbiniai, pagaminti rankomis iš tradicinių žaliavų arba naudojant senąsias ar jas atitinkančias naujas technologijas, išsaugant unikalias kokybines gaminių savybes ir sudėtį. Žemės ūkio ministerija nuo 2008 m. sausio 1 d. atlieka Tautinio paveldo produktų institucijos funkcijas. Šiai dienai sertifikuota ir pripažinta tautinio paveldo produktais daugiau kaip 1600 gaminių, kuriuos gamina daugiau kaip 500 tradicinių amatininkų.

 

Tradiciniams amatininkams, kurių gaminiai pripažinti tautinio paveldo produktais, teikiama valstybės pagalba leidinių leidybai, tradicinių matų mokymo programų organizavimui, dalyvauti ir pristatyti savo gaminius parodose ir kituose renginiuose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

 

Tradiciniai amatai yra viena iš alternatyvių veiklos rūšių ir gali duoti nemažą teigiamą ekonominę ir socialinę naudą kaimo vietovėms. Ši veikla yra naujų darbo vietų ir pajamų šaltinis kaimo gyventojams, o kitas labai svarbus aspektas yra tai, kad tradicinių amatų gaminių gamyba įgalina išsaugoti ir etninės kultūros vertybes. 

 

Tradiciniai amatai - ideali vietinio savitumo išraiškos forma. Šiandieniniame kontekste jie virsta patrauklia alternatyva vis labiau įsigalinčiai, bet tuo pačiu vis labiau pasitikėjimą prarandančiai vartotojiškai kultūrai. Tad tradicinių amatų vertinimas natūraliai kyla pačioje visuomenėje. Juolab, kad jie gražiai dera su šiandien ypač madingomis ekologijos, natūralizmo ir kitomis idėjomis. Lietuvą šiandien sėkmingai gali reprezentuoti kryždirbystės, audimo, medžio drožybos, juvelyrikos gaminiai ir kulinarinis paveldas. 

 

Parengta pagal Lietuvos tautinio paveldo internetinę svetainę

 

Daugiau informacijos amatininkams apie Tautinio paveldo produktų sertifikavimą:

http://www.marketing-europe.eu/?pg=6&lng=lt

 

 

Varėnos rajone yra 14 tradicinių amatininkų, turinčių sertifikatus:

 

Algirdas Juškevičius

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senųjų amatų dailidystės, drožybos, žaislininkystės ir šaukščiaus amatų puoselėtojas.

Sertifikuoti produktai: Skulptūros; Užgavėnių kaukės; Geldos; Švilpynės; Mediniai žaislai; Šaukštai; Kaušai; Samčiai.

 

Laima Saviščevienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senųjų amatų: žvakininkystės ir pynimo puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Lietinės žvakės; Šiaudiniai sodai; Šiaudinės žvaigždės; Šiaudiniai eglutės žaislai.

 

Vytautas Šibaila

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo drožybos amato puoselėtojas.

Sertifikuoti produktai: Skulptūros.

 

Eugenija Bakšienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo pynimo amato puoselėtoja. Rišti šiaudinius sodus ir paukštelius išmoko iš savo senelės Vilkaviškio r. 1960 m.

Sertifikuoti produktai: Šiaudiniai eglutės žaisliukai.

 

Saulė Lazaravičienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo pynimo amato puoselėtoja. Šiaudinius sodus išmoko rišti iš savo mamos ir senelės. Savo amatą perduoda jaunesnėms kartoms.

Sertifikuoti produktai: Šiaudiniai eglutės žaisliukai; Šiaudiniai sodai.

 

Gintaras Knieža

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senųjų amatų: plytininkystės, puodininkystės puoselėtojas. Keramika domisi nuo mokyklos, profesionaliai keramika užsiima 20 metų. Individualios keramikos įmonės savininkas. Nuo 2000 m. daug dėmesio skiria rankų darbo plytoms bei čerpėms pagal XIV - XIX a. gamybos technologijas. Apie plytų gamybą dalį informacijos gavo iš giminaičių pasakojimų, kadangi senelio brolis buvo plytininkas, taip pat iš specialios senovinės literatūros, bei konsultavosi su senovinių plytų srities mokslininkais. Informaciją apie plytų gamybą renka patys apklausdami žmones gyvenančius miesteliuose, kuriuose seniau veikė plytinės. Privačiai studijavo apie tai kaip lietuviai senovėje ruošė molį, žiedė puodus, degė dirbinius lauko krosnyse.

Sertifikuoti produktai: Ąsočiai; Plytos; Puodynės; Čerpės.

 

Džiugas Petraitis

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo puodininkystės amato puoselėtojas. Būdamas dvylikos surengė pirmąją personalinę parodą. Amato išmoko iš tėvų, iš namuose saugomų garsių Lietuvos puodžių kūrinių, bei sukauptos didžiulės bibliotekos apie lietuvių liaudies meną, pavyko atkurti senąsias indų formas, puošybos elementus. Šeimos sodybos lankytojams demonstruoja juodosios keramikos gamybos procesą, technologijas.

Sertifikuoti produktai: Dubenys; Puodeliai; Lėkštės; Puodai; Puodynės; Žvakidės.

 

Rūta Indrašiūtė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo amato žaislininkystės puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Švilpynės.

 

Rūta Sakalienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo kepimo amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Naminė duona.

 

Lina Černiauskienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo kepimo amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Grikinės babkos.

 

Laima Mačionienė

Sertifikuotų tradicinių amatų meistrė, senojo vilnos, milo vėlimo, malimo, maisto ruošimo, kepimo, tradicinės gyvulininkystės ir tradicinės augalininkystės  amatų puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Miltai; Blynai; Figūriniai sausainiai; Veltiniai; Grikinės babkos; Šiurkščiavilnės avys.

 

Aldona Pigagienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo mėsos apdirbimo, apdorojimo, perdirbimo amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Dešros; Kumpiai; Nugarinė.

 

Daiva Janulevičiūtė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo tradicinės gyvulininkystės amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Avys.

 

Stasys Truncė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo kalvystės amato puoselėtojas.

Sertifikuoti produktai: Memorialinių paminklų viršūnės.

 

varena.lt paskelbtą informaciją galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik nurodžius varena.lt interneto svetainę kaip šaltinį.
senrude
s
Grįžti į pradinį puslapįEl. paštas
Apklausa

Ar reikėtų pertvarkyti eismą Varėnos miesto Vytauto gatvėje, vietoje dviračių juostų, įrengiant dviračių taką?

 
 
 
s

Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Vytauto g. 12, 65184 Varėna, tel. (8 310) 31 500, faks. (8 310) 51 200, el.p. info@varena.lt.
 Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188773873

s

Sprendimas: Fresh Media
Naudojama EasyWeb 3.0 sistema