VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖ
2020 m. gegužės 29 d.
 
bck
2020 gegužė
fow
P
A
T
K
P
Š
S
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
Renginys
Posėdis
Sportas
Komitetas
Taryba
Kinas
s
Netrukus pradės veikti nauja Varėnos rajono savivaldybės interneto svetainė! Išbandykite!

Tautodailės parodos ir mugės

Parodų planas 2017 m.

 

 

Varėnos rajono tautodailininkų paroda „Auksalio kupkas"

 

Tai tradicinė Varėnos kultūros centro organizuojama paroda, kurioje savo darbus pristato tautodailininkai bei amatininkai, gyvenantys ir kuriantys Varėnos rajone. Paroda organizuojama siekiant atskleisti ir pagerbti talentingus meistrus, palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias liaudies dailės ir amatų tradicijas. Nuo 2008 metų paroda imta skirstyti į šakas: vaizduojamąją (skulptūra, tapyba, grafika) ir taikomąją (tekstilė, keramika, pynimas, taikomieji medžio darbai, kalvystė, juvelyriška, paprotinė dailė - margučiai, sodai, verbos) liaudies dailę.

Šioje parodoje tarsi turtingiausios dzūkės jaunamartės kraičio skrynioje puikuojasi spalvingiausios austos lovatiesės ir rankšluosčiai, siuvinėtos staltiesės, šiaudiniai „sodai", medžio drožiniai ir kalvystės darbai, megztos riešinės, velti margučiai, liaudiškais raštais padabinti margaspalviai veltiniai, spalvingiausios keramikos paukštės ir daugybė kitų gražiausių dirbinių, kuriuos ilgais žiemos vakarais kūrė talentingi mūsų krašto meistrai. 

Kas tas „Auksalio kupkas"? Tai dzūkiškas pavadinimas, kuris asocijuojasi su gėriu, grožiu, atgaiva. Kadangi Varėnos kraštas nuo seno garsėja talentingais kūrėjais, senųjų amatų meistrais, ir daugelis iš jų su savo išaustomis lovatiesėmis, nutapytais paveikslais, nupintomis vyžomis, puikiausiais nėriniais, keramikos ir medžio dirbiniais, šiaudiniais sodais bei kitais nagingų rankų kūriniais žavi į Dzūkiją užklystančius Lietuvos ir užsienio turistus, prieš keletą metų buvo nuspręsta organizuoti kuriančių Varėnos krašto žmonių darbų parodas, o vėliau - ir muges.

Rūta Averkienė

 

Dzūkijos regiono priešvelykinė mugė „Auksalio kupkas"

 

                      Nuo 2011 m. kasmet pradėta organizuoti Dzūkijos regiono priešvelykinė mugė „Auksalio kupkas". Mugėje kviečiami dalyvauti tautodailininkai, amatininkai, ūkininkai, sodininkai, verslo įmonės, kaimo bendruomenių atstovai ir visi nagingi Dzūkijos žmonės iš Alytaus miesto, Alytaus, Kaišiadorių, Lazdijų, Švenčionių, Prienų, Trakų, Šalčininkų, Varėnos rajonų, Birštono, Druskininkų  ir Elektrėnų  savivaldybių.

              Šia muge siekiama skleisti autentiškų amatų ir liaudies kultūros tradicijas bendruomenėje, puoselėti paveldą; suteikti galimybę Dzūkijos krašto tautodailininkams, amatininkams, ūkininkams, sodininkams, verslo įmonėms, kaimo bendruomenių atstovams ir visiems nagingiems Dzūkijos krašto žmonėms parduoti savo dirbinius; varėniškius ir svečius supažindinti su Dzūkijos krašte egzistuojančiais senaisiais ir šiuolaikiniais amatais bei suteikti galimybę įsigyti jų dirbinių.

                   Mugėje kiekvienais metais renkamas ir geriausias mugės amatininkas. Renkant atsižvelgiama į amato kūrybinio proceso pristatymą ir demonstravimą, autentiškumo, dzūkiškų tradicijų puoselėjimą ir išlaikymą, amato kūrybinio proceso pristatymą savo krašto tarme.

                      2013 m. „Auksalio kupko" meistrų meistru pripažintas vienas nagingiausių Dzūkijos kalvystės meistrų Andriūnų kaime gyvenantis Stasys Truncė. Jo kalvystės darbai - gėlės, „saulutės", pakabos, kryžiai ir kiti dailūs dirbiniai puošia ne vieno lietuvio sodybą. Antroji vieta atiteko pripažintai tautodailės meistrei, verbų ir sausų puokščių rišėjai, kuri savo amato paslaptis noriai perduoda jaunimui, varėniškei Eugenijai Bakšienei. Jos kurtos sausų augalų kompozicijos ir verbos puošia ne tik lietuvių, bet ir užsieniečių namus. Trečioji vieta skirta autentišką programą apie grikio kelią nuo lauko iki stalo ir kitas edukologines dzūkiškų amatų puoselėjimo  programas savo etnografinėje sodyboje „Grikucis" organizuojantiems Laimai ir Kostui Mačioniams.

                      2012 m. meistrų meistru pripažintas nykstančių amatų (pynimo, virvių vijimo, drevinės bitininkystės, deguto gaminimo, nendrinių ir šiaudinių stogų dengimo) meistras iš Musteikos Romas Norkūnas. Antroji vieta atiteko medžio drožėjui, medinių skulptūrų parko įkūrėjui iš Naujasodės Antanui Česnuliui. Trečiosios vietos laimėtoju pripažintas keramikas ir skulptorius iš Maksimonių k. Saulius Indrašius. 

                      2011 m. meistrų meistru pripažintas tautodailininkas, medžio drožėjas Algirdas Juškevičius. Antrą vietą pelnė riešinių meistrė Nijolė Jakavonienė, o trečiąją vietą - medžio drožėjas Marius Kibildis iš Žilinų.

 

 

Varėnos krašto tautodailininkų, amatininkų ir menininkų darbų paroda - pardavimas

„Vai, atvažiuoja šventa kalėda"

 

Pirmoji Varėnos krašto tautodailininkų, amatininkų ir menininkų paroda - pardavimas "Vai, atvažiuoja šventa kalėda" suorganizuota 2010 m. Parodos - pardavimo organizatoriai (Varėnos švietimo centro Turizmo ir verslo informacijos skyrius bei Varėnos kultūros centras) siekė varėniškiams bei miesto svečiams sudaryti galimybę artimus žmones pradžiuginti originaliomis, ne parduotuvėje pirktomis, dovanėlėmis. Todėl kiekvienais metais artėjant šventėms, visi varėniškiai ir miesto svečiai kviečiami susipažinti bei pabendrauti su Varėnos krašto kūrėjais, pasimokyti liaudies amatų, o taip pat įsigyti mielų ir jaukių rankų darbo dovanėlių.

 

 

varena.lt paskelbtą informaciją galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik nurodžius varena.lt interneto svetainę kaip šaltinį.
senrude
s
Grįžti į pradinį puslapįEl. paštas
Apklausa

Ar reikėtų pertvarkyti eismą Varėnos miesto Vytauto gatvėje, vietoje dviračių juostų, įrengiant dviračių taką?

 
 
 
s

Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Vytauto g. 12, 65184 Varėna, tel. (8 310) 31 500, faks. (8 310) 51 200, el.p. info@varena.lt.
 Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188773873

s

Sprendimas: Fresh Media
Naudojama EasyWeb 3.0 sistema